www.szpital.ostroleka.pl Mazowsze - serce Polski
Jesteś tutaj:

Pracownia Mammografii

dodał: Administrator (2018-04-12)
zmodyfikował: Administrator (2018-04-12)

Osoby wykonujące mammografię:
- technik radiologii – Hanna Listwon
- mgr elektroradiologii – Magdalena Wiska


W Pracowni Mammografii wykonuje się badania mammograficzne na podstawie Umowy zawartej z NFZ na wykonywanie przesiewowych i onkologicznych  badań mammograficznych oraz umów zawartych z innymi szpitalami i ośrodkami na wykonywanie mammografii. Pracownia jest wyposażona w zakupiony 2016 roku jeden z najnowocześniejszych w Polsce mammograf z funkcją tomosyntezy – typ Giotto Class, wraz z całym wyposażeniem Pracowni Mammografii – kasety i stanowisko do odczytu płyt pamięciowych, detektor cyfrowy, konsole technika, stanowisko opisowe dla lekarza ( w głębia skali szarości w wykonanych projekcjach to 12 bitów czyli 4096 poziomów skali szarości). Tylko kilka ośrodków w Polsce dysponuje mammografem z funkcją tomosyntezy. Technologia użyta w tym mammografie jest zbliżona do tomografii komputerowej. W najnowocześniejszych urządzeniach zastosowano tak czułe detektory, że choć zdjęć jest wiele więcej, to dawka promieniowania jest mniejsza niż podczas klasycznej mammografii analogowej.


Zakres świadczeń:

  • Program Profilaktyki Raka Piersi - Etap Podstawowy – w pracowni stacjonarnej – finansowane przez NFZ. Badania wykonywane są u kobiet w wieku 50-69 lat  z wyłączeniem kobiet, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Badanie profilaktyczne są bezpłatne. Aby wziąć udział w badaniu trzeba być ubezpieczonym  i posiadać PESEL. Nie potrzeba skierowania od lekarza pierwszego kontaktu.
  • Profilaktyczne Badania Mammograficzne w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi -  wykonywane u kobiet w wieku 40-49 lat zameldowanych w Ostrołęce. Badania finansowane są w całości z budżetu Miasta Ostrołęki na podstawie zawartej Umowy nr 1/2018 zawartej w dniu 4 kwietnia 2018 trwającej do końca 2018 roku.
  • Badania Mammograficzne ze skierowaniem od lekarza onkologa – badania wykonywane są u kobiet w każdym wieku, u których istnieje podejrzenie zmian onkologicznych w obrębie gruczołu piersiowego.

 


KONTAKT:


Rejestracja dla pacjentek pod numerem tel.: (29) 765 - 23 - 30