www.szpital.ostroleka.pl Mazowsze - serce Polski
Jesteś tutaj:

Centralna Sterylizatornia

Kierownik  inż. Mirosława Teresa Główczak - higienista epidemiolog

Kierownik Centralnej Sterylizatorni jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Sterylizacji Medycznej. Ukończone szkolenia kursowe: Walidacja praktyczna procesów sterylizacji, normy i praktyka w kontroli sterylizacji i inne. Ukończony kurs w zakresie przedmiotów specjalistycznych I i II stopnia z uzyskaniem  tytułu Technicznego Asystenta d/s Sterylizacji zgodnie z wytycznymi DGSV e.V (DIN 58946-6). Ukończony kurs dla  Kierowników  Centralnych Sterylizatorni i Osób Nadzorujących Wytwarzanie Sterylnych Wyrobów Medycznych.

PIELĘGNIARKA  KOORDYNUJĄCA I NADZORUJĄCA PRACĘ INNYCH PIELĘGNIAREK– mgr Ewa Tabor- specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego. Ukończony kurs kwalifikacyjny z zakresu  technologii sterylizacji i dezynfekcji.

Centralna Sterylizatornia została wybudowana od podstaw i oddana do użytku w 1998 r. Od początku była wybudowana wg  najnowszych wymagań  i wyposażona jest w  aparaturę do mycia, dezynfekcji  i sterylizacji.

Centralna Sterylizatorniajest jednostką usługową, której zadaniem jest przygotowanie do sterylizacji i sterylizacja powierzonych  narzędzi chirurgicznych, drobnego sprzętu medycznego z gumy i tworzyw sztucznych, materiałów opatrunkowych i bielizny operacyjnej dla szpitala. Od 2010 roku między Centralną Sterylizatornią a oddziałami i poradniami, obowiązuje kontenerowy obrót materiałów sterylizowanych. Procesy dezynfekcji i  sterylizacji prowadzone są w myjniach dezynfektorach  i sterylizatorach renomowanych firm, umożliwiających sterylizację od najprostszego do skomplikowanego technicznie sprzętu (endoskopów, optyk, kątnic, prostnic, itp.). Każdy proces jest rejestrowany  i monitorowany            wskaźnikami fizycznymi,  chemicznych i  biologicznych. Za nadzór  nad  właściwym  przebiegiem procesu  technologicznego odpowiada Kierownik. 

 Programy w sterylizatorach  parowych, plazmowym  i  tlenkiem etylenu walidowane zgodnie z obowiązującymi normami. Prowadzone raz w  roku kalibrowanie programów w myjniach-dezynfektorach, sprawdzanie efektów mycia i dezynfekcji każdego procesu przy użyciu wskaźników chemicznych oraz kontrola procesów  zgrzewania zgrzewarek.                                                                  

 Ważnym elementem przyjętego systemu dokumentacji procesów sterylizacyjnych jest znakowanie każdego pakietu podwójnie przylepną etykietą zawierającą informacje: datę sterylizacji, datę ważności, numer sterylizatora, numer cyklu, kod osoby  pakującej oraz numer ośrodka kosztu.

 Stosowane opakowania sterylizacyjne spełniają normy europejskie i międzynarodowe.

  • Centralna Sterylizatornia pracuje w systemie 24-godzinnym.
  • Zatrudnia wysoko wykwalifikowany personel.
  • Świadczy usługi zewnętrzne.
  • Wykonuje miesięcznie ok. 20 000 jednostek sterylizacyjnych STE (narzędzi pojedyńczych, zestawów operacyjnych i wszelkiego rodzaju pakietów z bielizny operacyjnej).
  • Wykonuje sterylizację sprzętu termolabilnego.
  • Dysponuje ścisłym  rozliczeniem kosztu sterylizacji 1 jednostka STE.
  • Zapewnia pełną dokumentację jałowości produktu (monitorowanie biologiczne zgodne z Rozporządzeniami Ministra Zdrowia, normami polskimi, europejskimi, międzynarodowymi
  • Prowadzi szkolenia dla pracowników Centralnej Sterylizatorni.

Serdecznie zapraszamy do naszego ośrodka w celu zaznajomienia się jakością pracy. Klient podpisując umowę ma zagwarantowane wykonanie usługi na bardzo wysokim poziomie za przystępną cenę.

KONTAKT

Kierownik                  29/765 21 74

Rejestracja zleceń    29/765 22 71

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY