Zadanie pn "Adaptacja poieszczeń na potrzeby Pracowni Leków Cytotoksycznych wraz z zakupem pierwszego wyposażenia".

logotyp

Realizacja zadania odbywała się w okresie 19.06.2017 r. do 12.02.2018 r.

Inwestycja została zrealizowana przy pomocy dotacji celowej z budżetu województwa mazowieckiego

Całkowita wartość Zadania wyniosła: 1.204.231,50 zł.  w tym:

- dotacja z budżetu Województwa Mazowieckiego wyniosła (99%) 1.192.189,18 zł. 

- środki pochodzące z budżetu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce wyniosły (1%) 12.042,32 zł. 


Zadanie polegało na zakupie pierwszego wyposażenia i przeprowadzeniu prac budowlanych na potrzeby zakupionego sprzętu. Powstanie Pracowni Leków Cytotoksycznych spowodowało iż pacjenci nie są zmuszeni do korzystania z usług innych ośrodków w zakresie chemioterapii, które są znacznie oddalone. Zakup izolatora pozwolił na sporządzanie wlewów dożylnych leków cytostatycznych zgodnie z Prawem Farmaceutycznym. 

Przygotowanie leków cytotoksycznych odbywa się w wydzielonym pomieszczeniu, oddzielonych od innych pomieszczeń śluzami. Ważnym czynnikiem wpływającym na skuteczność chemioterapii jest osiągniecie skutecznej dawki leku. Standardowa dawka leku jest obliczana w stosunku do pola powierzchni ciała, które z kolei jest wyliczone ze wzoru matematycznego lub nomogramu uwzględniającego wagę i wzrost. 

Dzięki Izolatorowi, który jest sterowany komputerowo oraz ma wbudowaną wagę elektroniczną jest możliwość precyzyjnego oszacowania dawki leku, ponieważ obliczenie dawki odbywa się za pomocą systemu elektronicznego (komputerowego) oraz precyzyjnego odmierzenia - zważenia substancji. Precyzyjne odmierzenie dawki leku ułatwia pracę farmaceutom, lekarzom zlecającym dawkę i pielęgniarkom. 

Zwiększyło się bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu przygotowującego leki cytostatyczne, a także zostało zredukowane narażenie zawodowe na czynniki szkodliwe. Krótkoterminowe efekty ekspozycji personelu na cytostatyki obejmują reakcje alergiczne, wysypki skórne, wypadanie włosów, bóle głowy i niekorzystny wpływ na płodność, dlatego też powstanie Pracowni Leków Cytotoksycznych w naszym Szpitalu zwiększyło bezpieczeństwo personelu przygotowującego wlewy leków dożylnych przeciwnowotworowych. 

 

Galeria zdjęć:


Opublikowano: 25 listopada 2019 r.

Autor: Alan Baczewski

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019, 11:52