Pracownia mammografii

Osoby wykonujące mammografię:
- mgr elektroradiologii – Magdalena Krukowska


W Pracowni Mammografii wykonuje się badania mammograficzne na podstawie Umowy zawartej z NFZ na wykonywanie przesiewowych i onkologicznych badań mammograficznych oraz umów zawartych z innymi szpitalami i ośrodkami na wykonywanie mammografii. Pracownia jest wyposażona w zakupiony 2016 roku jeden z najnowocześniejszych w Polsce mammograf z funkcją tomosyntezy – typ Giotto Class, wraz z całym wyposażeniem Pracowni Mammografii – kasety i stanowisko do odczytu płyt pamięciowych, detektor cyfrowy, konsole technika, stanowisko opisowe dla lekarza ( w głębia skali szarości w wykonanych projekcjach to 12 bitów czyli 4096 poziomów skali szarości). Tylko kilka ośrodków w Polsce dysponuje mammografem z funkcją tomosyntezy. Technologia użyta w tym mammografie jest zbliżona do tomografii komputerowej. W najnowocześniejszych urządzeniach zastosowano tak czułe detektory, że choć zdjęć jest wiele więcej, to dawka promieniowania jest mniejsza niż podczas klasycznej mammografii analogowej.


Zakres świadczeń:

  • Program Profilaktyki Raka Piersi - Etap Podstawowy – w pracowni stacjonarnej – finansowane przez NFZ. Badania wykonywane są u kobiet w wieku 50-69 lat raz na dwa lata z wyłączeniem kobiet, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Badania profilaktyczne są bezpłatne. Aby wziąć udział w badaniu trzeba być ubezpieczonym i posiadać PESEL. Nie potrzeba skierowania od lekarza pierwszego kontaktu.
  • Badania Mammograficzne ze skierowaniem od lekarza onkologa lub ginekologa - badania wykonywane są u kobiet w każdym wieku, u których istnieje podejrzenie zmian onkologicznych w obrębie gruczołu piersiowego.
  • Badania Mammograficzne komercyjne – badania prywatne płatne, wykonywane na podstawie skierowania od lekarza.

Kontakt Rejestracja dla pacjentek pod numerem tel. (29) 765-23-30.

Rejestracja osobista odbywa się w głównej rejestracji stanowisko nr 6

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020r. Autor: Marta Kowalczyk