Opaski identyfikacyjne

dodał: Administrator (2013-01-14)
zmodyfikował: Administrator (2013-01-16)

Pacjenci Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce

W związku z wejściem w życie z 1 stycznia 2013 r. Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 r. w sprawie warunków, sposobu i trybu zaopatrywania pacjentów szpitala w znaki identyfikacyjne oraz sposobu postępowania w razie stwierdzenia ich braku (Dz.U.12.1098 z dnia 4 października 2012 r.) informuję Państwa, że z dniem 1 stycznia 2013 r. każdy pacjent naszego Szpitala będzie miał przy przyjęciu do szpitala zakładane opaski (identyfikatory) zawierające znaki identyfikacyjne.

Zgodnie z Rozporządzeniem znak identyfikacyjny stanowią dane zapisane w sposób uniemożliwiające ich odczytanie przez osobę nieuprawnioną. Opaska powinna być założona na nadgarstek pacjenta, a w przypadku, gdy jest to niemożliwe albo niewskazane ze względu na przebieg procesu leczenia, na kostkę nogi. Powinna być ona utrzymana w trakcie całego pobytu w szpitalu.

Jednym z celów wprowadzenia takiego rozwiązania  jest zapewnienie szybkiej i prawidłowej identyfikacji pacjenta w trakcie jego pobytu w szpitalu, np. w przypadku zasłabnięcia czy utraty przytomności poza oddziałem, na którym stale przebywa, czy też przed podaniem leku lub wykonaniem zabiegu.

Ze strony Szpitala zakładanie opasek jest spełnieniem obowiązku prawnego. Dlatego zwracam się wszystkich naszych pacjentów o noszenia znaków identyfikacyjnych, jeżeli zostali w nie zaopatrzeni przy przyjęciu do Oddziału.

Ostrołęka, 2013-01-02

Lek. Wojciech Miazga